25 Şubat 2010 Perşembe

Kuçuk burjuva kuçuk burjuva kuyruğun nerede?

Kuçuk burjuva, kapitalizmun bir gün kendisini öpup zengin bir pirense / pirensese çevireceği hayaliyle yaşar. Bu hayalle ömür boyi kendini önine gelen zengine öpturur. Sonuç; köti yola düşmiş bir ruh...
Kuçuk burjuva üretim aracina sahip değildur fakat, emeğini her gün piroleter gibi burjuvaya satmak zorinda da değildur. Giderek çoğalan ve çeşitlenen bu orta sinifi artuk ikiye ayiriyiruk.
1-Kuçuk burjuva 2-Kuçucuk burjuva
Esnaf, çiftçi, toprak sahibi köyli, kuçuk üretici, hizmet sektörinde çalişanlar, teknik elamanlar, oğretmenler, memurlar (kiravatli takumi), sanatçilar ve oğrenciler literatürdeçi kuçuk burjuvadur. Ama artuk bir de kuçucuk burjuva tanimina ihtiyaç duymaktayiz.
Ellerindeki az miktarda parayi faizde, repoda, dovizde, değerlenduren, böylece kendini enflasyona “ezdurtmeyen, işbilen, kafasi çalişan” kendini burjuvaymiş gibi hisseden bu gurup kuçucuk burjuvaziyi oluşturur. Bunlarun erkeklerine 'Rant', kadunlarina 'Rantiye' denur.
Kendi bireysel kurtuluş yolini bulduklarini zannettukleri içun, her türli toplumsal mucadeleye karşidurlar ve bu mucadelenin çağdişi olduğinun piropagandasini yaparlar.
Kapitalizmun nimetlerinden nasil yararlanduklarini ove ove bituremeyen kuçucuk burjuvazi ve onlarun dünya görişi, ülkemuzde yillardur suren depolitizasyon sürecinun da temel dayanaği olmiştur. (Devam edebiliruk, etmebiluruk da...)

2 yorum:

  1. Bir kitapla açıklanabilecek bir konuyu böyle ustaca anlatmak gerçekten büyük hüner ve bilinç gerektiriyor.
    Sizi okumak eğlenceli, yararlı!

    YanıtlaSil
  2. Öyle olması doğal. Laz Kapital'i yazmış bi kere...

    YanıtlaSil